פרשת הכלב החום

במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, נשים בלטו מאוד בתנועה להגנת בעלי חיים. בשנת 1903, מספר נשים הסתננו לשיעור אנטומיה באוניברסיטת לונדון כדי לחשוף את הניסויים בבעלי חיים שנערכים במוסד. חשיפה זו הובילה למהומות שכונו 'מהומות הכלב החום'.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, נשים בלטו מאוד בתנועה להגנת בעלי חיים. למעשה, סופרג’יסטיות התנגדו לניצול בעלי חיים ולעבדות האדם השחור מפני שהן לחמו בדיכוי באשר הוא דיכוי. במסגרת מאבקן, הן נלחמו גם נגד ניסויים בבעלי חיים.

בשנת 1903, הסתננו מספר נשים לשיעור אנטומיה באוניברסיטת לונדון ורשמו בפנקסים שלהן את שראו עיניהן: מול 60 סטודנטים לרפואה, המרצה ויליאם בייליס, ביתר כלב טרייר חום תוך שהוא בהכרה מלאה ונאבק. לאחר שהנשים פרסמו את התחקיר, בייליס טען להגנתו שהכלב היה רדום כהלכה. הוא תבע בבית משפט נגד הוצאת דיבה וזכה.

ניסויים בבעלי חיים - ויליאם בייליס עם כלב קשור על הגב - פרשת הכלב החום
ויליאם בייליס מימין, ועל השולחן כלב קשור על גבו.

בשנת 1906, הוצב פסל לזכרו של הכלב החום עם הכיתוב: “גברים ונשים של אנגליה – עד מתי הדבר הזה יימשך?”. סטודנטים לרפואה (שנקראו anti-doggers) ראו כיתוב זה כפוגעני וביצעו כנגד הפסל פעולות ונדליזם באופן תדיר, עד שהמשטרה נאלצה לספק שמירה של 24 שעות ביממה על הפסל.

בשנת 1907, צעדו 1000 ‘anti-doggers’ בדרישה להסיר את הפסל. הדבר הוביל לעימותים עם הסופרג’יסטיות ולמהומות שכונו ‘מהומות הכלב החום’.

פמיניסטיות סופרג׳יסטיות בהפגנה לזכויות בעלי חיים - פרשת הכלב החום - ניסויים בבעלי חיים
הסופרג’יסטיות וחברי האגודה נגד ניסויים בבע”ח מפגינים נגד הסרת הפסל

בשנת 1910, עייפה מועצת העיר מהעימותים ושלחה ארבעה עובדים מלווים ב-120 שוטרים להסיר את הפסל בחסות החשיכה, זאת למרות שהאגודה נגד ניסויים בבעלי חיים הצליחה להשיג 20,000 חתימות נגד הסרת הפסל. לאחר הסרתו, המועצה טענה שרתך מטעמה התיך את הפסל, ומאז לא נותר לו זכר.

75 שנה לאחר מכן, בשנת 1985, האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים הצליחה להציב במקום פסל חדש של הכלב החום, והפסל מוצב שם עד היום. בניגוד לפסל המקורי בו הכלב מוצג בעמידה בטוחה עם מבט נינוח, הפסל החדש מציג כלב מפוחד עם גוף כפוף, אוזניים זקורות ומבט מבוהל.

פרשת הכלב החום - פסל של כלב - ניסויים בבעלי חיים
הפסל של הכלב החום כיום
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.